Kočičí svět online

Doba klíšťat-chraňme čtyřnohé miláčky

Začíná období, kdy tito paraziti vystrkují růžky. Je důležité chránit sebe, ale i naše zvířátka a to z důvodu, že jsou klíšťata přenašeči  závažných infekčních onemocnění.

Sezóna klíšťat začíná brzy na jaře, v dubnu nebo květnu, vrcholu dosahují v září. Nejčastěji se vyskytují v křovinách a vysoké trávě, kde čekají na svého nového ,,majitele“.

Zvíře je proti parazitovi v přírodě téměř bezmocné, jakmile se zachytí vytvoří se na kůži zvířete zarudlá skvrnka, která svědí a zvíře je nuceno se drbat. Velmi často klíštěti utrhne zadní část těla, hlava zůstává v kůži i nadále a způsobuje infekci. Původce boreliózy putuje ze zadní části těla klíštěte k hlavičce a je vyloučen s dalšími sekrety přímo do krve hostitele. Potřebuje ovšem nejméně 12 hodin na to, aby urazil cestu od zadní části těla k místu kousnutí, proto k přenosu nemoci může dojít nejdříve po 12 hodinách od napadnutí klíštětem.

Teprve po dvou až třech měsících se projevují následky infekce. Kočka může začít kulhat, při diagnóze je pak zjištěn zánět kloubů.

Prevence je velmi důležitá.

Na trhu je k dispozici mnoho přípravků s repelentním účinkem.

Velmi je rozšířen přípravek Spot-on, jedná se o ampulku s účinou látkou, která se kočce vymáčkne na kůži v místě, které si sama nemůže olízat. Přípravek je účinný okolo 4 týdnu, poté se musí aplikovat znova. Je i spousta dalších přípravků jako jsou pudry, spreje, šampony nebo speciální obojky.

 

Nemoci přenášené klíšťaty:


·    nejčastější


o    lymská borelióza (Borrelia burgdorferi)
o    klíšťová encefalitida
o    tzv. klíšťová obrna - při silném napadení klíšťaty může dojít vlivem  produkovaného neurotoxínu k ovlivnění činnosti nervových buněk a následkem  toho dojde nejprve k  obrně zadních končetin, která může vyústit až do celkové  obrny a zástavy dýchání.


·    méně časté 


o    hemobartonelóza (Hemobartonela felis)
o    nemoc kočičího škrábnutí 
o    ricketsióza (tzv. tibola)
o    tularémie - postihuje především králíky


Kožní potíže:


·    boláky po vpichu
·    ekzémy
·    alergie


Doporučeno:

FRONTLINE Spray (v balení 100ml a 250ml) lze zakoupit v obchodech s chovatelskými potřebami, FRONTLINE Spot On je k dostání u veterinárního lékaře a i volně prodejný v lékárnách. Dále také: FRONTLINE combo

 
(c) 2009 - L&P design. Všechna práva vyhrazena.