Kočičí svět online

Leukemie FeLV

    Jedna ze tří koček, které příjdou do styku s virem se vyvine infekční onemocnění, které většinou končí smrtí. Samozřejmě pokud máte miláčka, který žije v bytě a není ve styku s jinýma kočkama, je riziko styku s infekcí mizivé. Při příchodu nové kočky je lepší udělat všem testy.
    Leukémie má mnoho příznáků, chudokrevnost, zánět očí, oslabení imunitního systému a mnoho dalších. Tato smrtelná choroba není přenosná na jiné zvířata a ani na člověka.
Virus ničí bílé krvinky, které jsou jedním z nejdůležitějších obranných činitelů v organizmu. Kočičky nemají šanci vytvořit si obranu proti mnoha dalším chorobám.
    Pro zjištění infekce se provádí krevní zkouška. Může se stát, že výsledky budou pozitivní, ale kočka je na infekci imunní. Veterinář obvykle odebírá krev 2x, pro spolehlivější výsledky.
Proto raději očkujte svého mazlíčka, aby jste tomuhle předešli. První injekce se očkuje koťatům v 8-10 týdnech. V místě vpichu od injekce se může objevit zduřenina, ale také nemusí.
    Musím říct, že jestliže se nemoc projeví a propukne naplno, není zatím žádný způsob, kterým by se nemoc dala zastavit. Léky, které se podávají, nijak nezabrání infekci, ale mohou pomoci kočkce, aby se celkově cítila lépe, nebo jen léčí další infekce, které se mohou vyskytnout.
    Je to velice zrádná nemoc, můžete jí také odhalit, jestliže je kočka častěji nemocná. Pokud toto zaznamenate, nechte jí vyšetřit.
 
(c) 2009 - L&P design. Všechna práva vyhrazena.