Kočičí svět online

Panleukopénie

    Tak této nemoci se také říká kočičí mor, který postihuje pouze kočky, nebo koťátka. Kočičky trpí vážným virovým onemocněním zažívacího traktu. Při níž zároveň umírají bílé krvinky, a jak již sami víme tím se oslabuje imunita. Kočičky jsou proto více náchylné k jiným nemocem.
    Onemocnění se šíří slinami, při kterém se nakazí voda nebo krmení.
Pokud se Vaše kočička nakazí, můžou příznaky působit jako otrava. Mazlíček nepije, nepřijímá potravu, má bolesti břicha, zvrací a má vodnatý průjem.
Jestliže onemocní březí kočka a ko'tata se narodí živá, mají těžce poškozený mozek a následky si nesou celý život. Postižení je podle velikosti poškození mozku, kdy dochází ke špatné koordinaci pohybu nebo slepotě. Bohužel takto narozené kočičky už nelze léčit.
Inkubační doba je 2-10 dnů a desinfekce viru je složitá, doporučují se prostředky na bázi chloru. Neměli by jste také nejméně půl roku chovat další mazlíčky z důvodu karantény, aby se nenakazili.
    Skvělou zprávou je, že existuje očkování, které se podává koťeti v 9 týdnech a potom ve 12 týdnech. Přeočkování se už potom dělá jednou za 2-3 roky.
 
(c) 2009 - L&P design. Všechna práva vyhrazena.