Kočičí svět online

Strupovka neboli ušní svrab

Jako svého hostile vyhledává kočku, ale psem také nepohrdne. Toto onemocnění je také označováno jako ušní svrab.

Strupovka žije na povrchu výstelky zevního zvukovodu, na rozdíl od svých dříve uvedených příbuzných v ní nevyvrtává žádné chodbičky a živí se ušním mazem. Vývoj od vajíčka po dospělého jedince trvá zhruba tři týdny. Strupovka je poměrně častou příčinou zánětu zevního zvukovodu. Svým pohybem dráždí jeho výstelku a zároveň vyvolává zvýšenou tvorbu ušního mazu. Ten se rozkládá a stává se živnou půdou pro další infekci bakteriemi či kvasinkami.

Nemocná kočka třepe hlavou, drbe se v oblasti uší a je neklidná. Parazit se šíří při kontaktu s jiným jednicem, nebo pomocí špatně očištěné pinzety, kterou chovatel vytrhával nemocnému pejskovi chlupy z uší.

Rozpoznání strupovky ušní (ušní svrab) není nijak těžké, tento parazit jde vidět i pod školním mikroskopem, ale i pouhým okem. Jako malé stříbřité, bílé pohybující se tečky v ušním mazu.

O léčbě parazitů by vždy měl rozhodnout ošetřující veterinář. Je spousta přípravků jak si s prašivinou poradit a definitivně parazita zneškodnit. Můžou to být ušní kapky, ale i injekční přípravky. Chovatel by měl počítat s dlouhodobou léčbou. Pokud by přežil jeden či dva paraziti, mohou během krátké chvíle navrátit onemocnění do původní podoby před léčbou.

 
(c) 2009 - L&P design. Všechna práva vyhrazena.