Kočičí svět online

Popis plemen

Barmská kočka

Má jedinečné zbarvení. Nejnápadnějšími znaky tohoto plemene, plného temperamentu, jsou jeho hedvábná srst a výrazné oči. Je to středně velká, elegantní kočka orientálního původu. Jakákoliv podobnost se siamským typem anebo zavalitost v typu britských koček musí být posuzována jako chyba.

Hlava:
Zpředu krátký klín, široký v lícních kostech, tupě se sbíhající k čenichu. Horní část hlavy je široká a lehce zakulacená, s širokým prostorem mezi ušima. Z profilu je čelo lehce zakulacené, špička nosu a brada tvoří svislou linii. Nos v nasazení je zřetelně prohnut. V místě čelistního kloubu široké. Má silnou bradu, z profilu ukazující výraznou dolní čelist.

Uši
Středně velké (s výjimkou mláďat), široké v nasazení, s lehce zakulacenými špičkami.
Jsou daleko od sebe posazené, vnější linie pokračují v tvaru horní části obličeje (s výjimkou dospělých kocourů – kocouři plné tváře), při pohledu z profilu se lehce naklánějící dopředu.

Oči
Velké, daleko od sebe posazené, horní linie oka rovná, lehce orientálně šikmosměrující k nosu, spodní linie je zakulacená.
Jejich barva je zářivá, obzvláště živá a svítivá. Všechny odstíny žluté od žlutozelené až k jantarové, ale zlatě žluté je dávána přednost. Tvar, velikost a posazení jsou důležitejší pro typicky barmský dojem (burmese look) než barva. Je třeba mít ohled na slabší intenzitu barvy očí u starších zvířat.

Tělo
Střední délka a velikost. Svalnaté, silné tělo, těžší něž na pohled vypadá, hruď široká, z profilu zakulacená, rovný hřbet. Končetiny jsou poměrne štíhlé, v dobrých proporcích k tělu. Malé, oválné tlapky, v poměru k tělu.

Ocas
Středně dlouhý, rovný, středně silný v nasazení, lehce se zužující k zakulacené špičce.

Srst
Jemná, lesklá a hedvábná, přiléhající hladce k tělu, skoro bez podsady, velmi krátká.
U všech barevých variet je spodní část těla světlejší než hřbet a končetiny. Přechod barev je pozvolný. Barva srsti je poněkud otupená u kořínků. Obličej a uši mohou být v barvě trochu kontrastní. Všechny barevné variety musí být bez jakýchkoliv barevných proužků nebo kresby.

 
(c) 2009 - L&P design. Všechna práva vyhrazena.