Kočičí svět online

Mlsné a vybíravé a neboť, co je pro ně ne-zdravé

Majitelé koček by jistě mohli vyprávět, jak jechich mazlíčci mají mlsné jazýčky. Jsou velmi vybíravé a jen tak něco nesní, ale ne vždy to znamená, že děláte něco špatně.

Kočky mají tři tisíce chuťových pohárků, zatímco u psa jich najdeme zhruba 1 700.  Jednoduše řečené to, co vaše kočka nežere, tak jí nechutná a nezbývá nic jiného, než přejít na jinou stravu.

Jako malé děti nás ve školce učili, že kočka pije mléko. Ve skutečnosti tomu tak není a velmi by jste jí tím mohli ublížit. (viz. Článek: Dávat mléko?)

Každý chceme svému mazlíčkovi dopřát to nejlepší, ale ne všichni si uvědomují, jaké takové počínání může mít následky. Aniž by jste to věděli nesprávnou stravou můžete své kočce ublížit natolik, že jí způsobíte průjem nebo nevratné potíže. (Přikrmování pod stolem, olizování-čištění dojedených kelímků od salátu atd.).

 

Co je zdravé a co nezdravé při krmení kočky:

 

Nedávat mléko

Mléko nenahrazuje vodu. Nikdy jí ho nedávejte, kočka ho nepotřebuje a ani ho neumí strávit. Velký obsah laktózy v zažívacím traktu může vyvolat průjem.

 

Nedávat kosti

Kočka není pes, kosti mohou poranit tlusté střevo a také způsobují zácpu.

 

Nedávat psí konzervy

Výrobci konzerv by na etiketu nepsali pro kočky, kdyby to nemělo svůj důvod. Takový pes potřebuje menší obsah bílkovin v konzervě než kočka. A navíc psí konzervy jsou obohaceny o větší množství hořčíku, které by u koček mělo za příčinu zvýšení pH moči a vznik močových kamenů.

 

Nedávat čokoládu

Čokoláda obsahuje látku, která je pro ně velmi toxická. Může způsobit průjem, zvracení, ale také smrt zvířete.

 

Kočka potřebuje maso

Jsou to šelmy, tudiž i masožravci a maso je pro ně velmi důležité. Takže iluze o kočce vegetariánce si vůbec nedělejte. Ale i nadměrným přísunem masa můžete svému mazlíčkovi ublížit - nadbytečný příjem fosforu, který kočkám způsobuje řídnutí kostí, zvyšuje riziko vzniku močových kamenů a onemocnění ledvin.

Maso musí být nejméně dva dny přemražené, aby jste se vyvarovali přenosu bakterií. Použijte hovězí, kuřecí, krůtí i ryby, ale nikdy vepřové.

 

Kastrát potřebuje speciální krmivo

Kastrované kočky mají méně pohybu, ale přísun jídla zůstává stejný, proto je dobré změnit jídelníček. Musí se snížit množství obsaženého tuku v žrádle, nejlepší je podávat light konzervy a light granule.

 

 

 
(c) 2009 - L&P design. Všechna práva vyhrazena.