Kočičí svět online

Šanta kočičí

Šanta obsahuje substance, které jako by byly stvořeny přímo pro kočičí potěchu - proto se jí také někdy říká „kočičí kokain“.

Egyptané jsou známí svým uctíváním koček, proto se také odhaduje, že právě oni začali šantu poprvé kočkám nabízet.


Na naše miláčky působí zejména látka nepelakton, která je v listech a stonku. Nepelakton má halucinogenní účinky, podle některých má účinek jako LSD, podle jiných spíše marihuaně. Způsobuje válení se po podlaze, u koček – samic – projev říje, myslelo se, že působí jako afrodisiakum. Ale je to málo pravděbodobném, protože to samé způsobuje u kocourů. Nejspíše kočka reaguje na příjemné feromony, které se uvolňují během kočičích námluv. 


Působí přes čichové ústrojí a je možné, že na ni budoureagovat i kočky, které nemají čich. Když se k ní mazlíček přiblíží , obvykle jí čichá, otírá se o ní, líže ji a nakonec ji sní. Ono čichání dostane kočičky do nalády. Kočky šantu jedí, zřéjmě proto, aby ji rozmělnily a uvolnili více látky napelaktonu. Tato ,,dobrá“ nálada většinou trvá 5 – 10 minut.


Šanta působí asi na polovinu koček a i na tuto polovinu působí s velice různou intenzitou. Nebyl zaznamenán žádný rozdíl mezi kočkami a kocoury, ať už kastrovanými nebo nekastrovanými. Vůbec nepůsobí na koťata mladší 8 týdnů, naopak, často projevují k šantě odpor. Reakce na šantu se zdá být dědičná. Šanta láká nejen zdomácnělé kočky, ale také celou řadu divokých druhů. Kočky jsou schopné zaregistrovat šantu ve vzduchu už při koncentraci jedna ku jednomu milionu.


Působení šanty se liší kočka od kočky: jedna může slintat a válet se po podlaze, další může být najednou hyperaktivní, některá dokonce agresivní a může po šantě vyhledávat souboje s ostatními kočkami.


Rostlinka je pro kočky neškodná, nelze se jí předávkovat, protože kočky, kocouři ví, kdy mají dost. Také není návyková a nemá žádné vedlejší účinky.

 
(c) 2009 - L&P design. Všechna práva vyhrazena.