Kočičí svět online

Tvorba nového škrabadla

Kontakty:
rajnochova.l@gmail.com
dohpet@gmail.com

nebo do diskuze.

Přejeme hodně úspěchu a hlavně trpělivosti při této práci. Je to velmi náročné a většinou se nedaří tak, jak by jsme chtěli. Pokud máte jakékoliv dotazy neváhejte a pište

Pokud jste se rozhodli, že si vytvoříte vlastními silami škrabadlo možná se Vám bude hodit náš návod. Škrabadlo již stojí a přežívá útoky našich dvou rošťáků. Hledali jsme nejlevnější možné prostředky pro jeho sestrojení. Nejdražší je sisalové lano. Koupili jsme cívku zhruba o 350 metrech (hodnota cca 800,-), průměr lana je 10 mm a  na naše škrabadlo jsme spotřebovali cca 100m. Lano jsme zakoupili ve velkoobchodě v Olomouci.

Potahování desek najdete v dalším článku a to tvoříme škrabadlu nový kabát.

 Potřebujete:

tvrdé dřevo – z jehličnanů nebo buk - 75,- deska, my použili dřevotřísku - chyba

přímočarou pilu - po známých nebo si lze zapůjčít v Baumaxu, OBI ...

vratčku - vlastní, po známých

vrták do dřeva - 100,-

závitovou tyč - různé průměry od 30 - 70,- - nezapomeňte, že závitová tyč, matky a koncové šrouby musí mít stejný průměr, aby se daly do sebe šroubovsat

koncové šrouby - k sehnání v železářství

matky - cca 6,- možná méně

pilku na železo - po známých

hřebíčky – 1,5 cm i delší

papírové roury – k sehnání v prodejně na koberce, velmi rádi se jich zbaví

sisalové lano - cca nad 1000,-Kč

podkladový koberec - v akci za 39,-, vystačilo nám 8 m2- nevyužili jsme celé

sponkovačku - cca 100,-

lepidlo – stačí herkules - 60,-

kružítko - 20,-

a samozřéjmě kladivo, kleště, nůžky, pravítko

 

Snad jsem nic nevynechala, nyní můžeme začít se samostatnou tvorbou.

Volte opravdu nějaké tvrdé dřev, né dřevotřísku. Ta se vyštipuje a nedržely by v ní matky.

Nejprve bych zvolila odbýt si tu nejhorší práci a to je ,,řezání koleček“. Změřte si průměr (vnitřní průměr) papírové roury a přeneste jej kružítkem na dřevo. Označte si střed a vrtačkou vyvrtejte o něco menší díru, než je průměr matky. Musí být menší, aby jí matka nepropadla. Vyřezejte dvě kolečka a do vyvrtaných děr naklepejte matky. Pro zajištění, aby matka při šroubování nepropadla do roury, můžete vyřezat čtverec (menší než je kolečko), vyvrtat do něj díru a zatlouci ho k přečuhující straně matky. Po té kolečko a čtverec zajistite dvěmi hřebíky. Kolečka nemusíte řezat přesně tak, aby vám na milimetry zapadly do roury.

Jakmile máte hotové kolečko, přiložte ho na podkladový koberec a vystřihněte čtverec – střihněte velký čtverec. Čtverec koberce přiložte společně s vyřezaným kolečkem do roury a zaklepejte kladivem, pokud to jde velmi lehce raději přidejte ještě jeden čtverec koberce. To, aby jste nemuseli řezat kolečka na milimetry přesně. Poté přečuhující koberec odstřihněte.

Po zastřižení je důležité dřevo k papírové rouře ještě připevnit. Tudiž zatlučte okolo několik hřebíků. Máte jistotu, že se nebude protáčet.

Tak to nejhorší je za námi, jdeme na omotávání sisalu okolo papírové roury.

Začneme tak, že si připevníme začátek sisalového lana k rouře. Zhruba 10 cm roury si natřete herkulesem přiložte začátek lana tak, jak vidíte na fotce a nastřelte sponkovačkou.

Začátek by jste měli, ted už okolo namotávejte sisal, nezapomeňte si rouru natírat lepidlem. Věřte, že lepí pevně, měli jsme co dělat sisal od roury odlepit.

Jakmile dojdete ke konci nechejte si volné místo, aby jste mohli sisal připevnit sponkovačkou – viz foto. Stačí dvě spony o zbytek už se postará lepidlo.

 A takto pokračuje stále dokola až si uděláte všechny roury.

Nařežeme si závitovou tyč zhruba na délku 10 centimetrů. Řezání jde krásně, ale pozor na drobné kovové piliny, které jsou opravdu ostré.

Zároveň si uděláme zářez do koncového šroubu – viz foto.

Do desek kudy povedou hotové papírové roury si provrtáme otvor, aby jim prošla závitová tyč.

1  
2  
 
(c) 2009 - L&P design. Všechna práva vyhrazena.